Plugins - WP Shortcodes Plugin — Shortcodes Ultimate - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (789 entries)

en: %1$s of %2$s
fr: %1$s sur %2$s

en: %n comments
fr: %n commentaires

en: 0 - Do not hide controls
fr: 0 - Ne pas masquer les contrôles

en: 0 - Hide controls
fr: 0 - Masquer les contrôles

en: 0 comments
fr: 0 commentaire

en: 1 - Hide all controls on mouse out
fr: 1 - Masquer tous les contrôles à la sortie de la souris

en: 1 - Show controls
fr: 1 - Afficher les contrôles

en: 1 comment
fr: 1 commentaire

en: 2 - Hide progress bar on mouse out
fr: 2 - Masquer la barre de progression à la sortie de la souris

en: 2 - Show controls when playback is started
fr: 2 - Afficher les contrôles au démarrage de la lecture

en: <table>
    <tr>
    	<td>Table</td>
    	<td>Table</td>
    </tr>
    <tr>
    	<td>Table</td>
    	<td>Table</td>
    </tr>
    </table>
fr: <table>
    <tr>
    	<td>Contenu</td>
    	<td>Contenu</td>
    </tr>
    <tr>
    	<td>Contenu</td>
    	<td>Contenu</td>
    </tr>
    </table>

en: <ul>
    <li>List item</li>
    <li>List item</li>
    <li>List item</li>
    </ul>
fr: <ul>
    <li>Contenu</li>
    <li>Contenu</li>
    <li>Contenu</li>
    </ul>

en: A comprehensive collection of visual components for WordPress
fr: Une collection complète de composants visuels pour WordPress

en: A user must have this capability to be able to use the "Insert Shortcode" button. Do not change this value if you do not understand its meaning as this may lower the plugin security.
fr: Un utilisateur doit avoir cette capacité pour pouvoir utiliser le bouton « Insérer un code court ». Ne modifiez pas cette valeur si vous ne comprenez pas sa signification car cela pourrait réduire la sécurité de l’extension.

en: A value for the rel attribute of the link
fr: Une valeur pour l’attribut rel du lien

en: A value for the title attribute of the link
fr: Une valeur pour l’attribut titre du lien

en: AND - posts that have all selected terms
fr: Et - publications ayant tous les termes sélectionnés

en: About
fr: A propos

en: Abstract
fr: Abstrait

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Accordion with spoilers
fr: Accordéon avec spoilers

en: Achors in Pagination
fr: Ancres en pagination

en: Active tab
fr: Onglet actif

en: Add an icon to the less link
fr: Ajouter une icône au lien moins

en: Add an icon to the more link
fr: Ajouter une icône au lien plus

en: Add horizontal scrollbar if table width larger than page width
fr: Ajouter une barre de défilement horizontal si le tableau est plus large que la page

en: Add images
fr: Ajouter des images

en: Add selected images
fr: Ajouter les images sélectionnées

en: Additional CSS class name(s) separated by space(s)
fr: Nom(s) de classe CSS additionnelle séparés par des espaces

en: Address for the marker. You can type it in any language
fr: Adresse du marqueur. Supporte tous les langages

en: Adjust the shadow for content box
fr: Ajuster l’ombre pour le contenu de la boîte

en: Adjust the top and bottom margins of this divider (in pixels)
fr: Ajustez les marges supérieures et inférieures de ce séparateur (en pixels)

en: Advanced JavaScript code for onClick action
fr: Code JavaScript avancé pour l’action au clic

en: Advanced QR code generator
fr: Générateur de QR code avancé

en: Advanced settings
fr: Réglages avancés

en: After
fr: Après

en: Align
fr: Aligner

en: Align tabs vertically
fr: Aligner verticalement les onglets

en: Alignment
fr: Alignement

en: All
fr: Tout

en: All shortcodes
fr: Tous les codes courts

en: Allow to change slides with mouse wheel
fr: Permettre de changer la slide à la souris

en: Allow to rotate carousel with mouse wheel
fr: Autoriser la rotation du carrousel avec la molette de la souris

en: Allows to hide or show the Dailymotion logo
fr: Autorise à masquer ou afficher le logo Dailymotion

en: Allows to show the content only at the specified time period
fr: Permet d’afficher le contenu uniquement pendant la plage horaire spécifiée

en: Alternate row color
fr: Couleur de ligne alternative

en: Alternative text
fr: Texte alternatif

en: Always
fr: Toujours

en: Always visible
fr: Toujours visible

en: Amount
fr: Montant

en: Anchor
fr: Ancre

en: Anchor in URL
fr: Ancre dans l’URL

en: Anchors lets you link directly to a heading on a page.
fr: Les ancres vous permettent de vous relier directement à un titre sur une page.

en: Anchors lets you link directly to an element on a page
fr: Les ancres vous permettent de créer un lien direct vers un élément dans une page

en: Animals
fr: Animaux

en: Animated content
fr: Contenu animé

en: Animation delay (seconds)
fr: Délai de l’animation (secondes)

en: Animation duration (seconds)
fr: Durée de l’animation (secondes)

en: Any
fr: Tout

en: Appearance on mobile devices
fr: Apparence sur les appareils mobiles

en: Arrow
fr: Flèche

en: Arrow circle 1
fr: Cercle de flèche 1

en: Arrow circle 2
fr: Flèche encerclée

en: Arrows
fr: Flèches

en: Arrows (left / right)
fr: Flèches (gauche/droite)

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Attachment page
fr: Page du fichier joint

en: Audio file url. Supported formats: mp3, ogg
fr: Lien du fichier audio. Formats supportés : mp3, ogg

en: Authors
fr: Auteurs

en: Auto-draft
fr: Auto-brouillon

en: Autohide
fr: Masquer automatiquement

en: Available shortcodes
fr: Codes courts disponibles

en: Available templates
fr: Modèles disponibles

en: Available variables
fr: Variables disponibles

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background color
fr: Couleur d&rsquo;arrière-plan

en: Before
fr: Avant

en: Behavior
fr: Comportement

en: Black
fr: Noir

en: Blockquote alternative
fr: Blockquote alternatif

en: Blur
fr: Brouiller

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Border style
fr: Style de la bordure

en: Border width
fr: Largeur de la bordure

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom margin (pixels)
fr: Marge inférieure (en pixels)

en: Box
fr: Zone

en: Box color
fr: Couleur de la boite

en: Box content
fr: Contenu de la zone

en: Box corners radius
fr: Coins arrondis de la zone

en: Box style preset
fr: Style prédéfini de la zone

en: Box title
fr: Titre de la zone

en: Bubbles
fr: Bulles

en: Business
fr: Entreprises

en: Button
fr: Bouton

en: Button ID
fr: ID de bouton

en: Button background color
fr: Couleur de l'arrière plan du bouton

en: Button background style preset
fr: Style prédéfini de l'arrière plan du bouton

en: Button link
fr: Lien du bouton

en: Button link target
fr: Cible du lien du bouton

en: Button size
fr: Taille du bouton

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Button text color
fr: Couleur du texte du bouton

en: Button text shadow
fr: Ombre du texte du bouton

en: By default, the content of this shortcode will be visible all the time. By using fields below, you can add some limitations. For example, if you type 1-5 in the Days of the week field, content will be only shown from Monday to Friday. Using the same principles, you can limit content visibility from years to seconds.
fr: Par défaut le contenu de ce code court sera tout le temps visible. En utilisant les champs ci-dessous, vous pouvez ajouter des restrictions. Par exemple, si vous saisissez 1-5 dans le champ Jours de la semaine, le contenu du code court sera visible uniquement du lundi au vendredi. Sur le même principe, vous pouvez limiter la visibilité du contenu depuis les années jusqu'aux secondes.

en: Bytes
fr: Octets

en: CSV Table
fr: Tableau CSV

en: CSV file URL
fr: URL de fichier CSV

en: Captions
fr: Légendes

en: Caret
fr: Accent circonflexe

en: Caret square
fr: Caret carré

en: Carousel (Dep.)
fr: Carrousel (Dep.)

en: Carousel height (in pixels)
fr: Hauteur du carrousel (en pixels)

en: Carousel width (in pixels)
fr: Largeur du carrousel (en pixels)

en: Cats
fr: Chats

en: Center
fr: Centrer

en: Centered
fr: Centré

en: Chevron circle
fr: Chevron encerclé

en: Choose dropcap size
fr: Choisir la taille de la dropcap

en: Choose file
fr: Choisissez le fichier

en: Choose how to open the custom tab link
fr: Choisissez comment ouvrir le lien d’onglet personnalisé

en: Choose image alignment
fr: Choisissez l’alignement de l’image

en: Choose images source. You can use images from Media library or retrieve it from posts (thumbnails) posted under specified blog category. You can also pick any custom taxonomy
fr: Choisissez la source des images. Vous pouvez utiliser des images de la médiathèque ou récupérer des articles (miniatures) publiés dans la catégorie de blog spécifiée. Vous pouvez également choisir une taxonomie personnalisée

en: Choose interval between auto animations. Set to 0 to disable autoplay
fr: Choisir l'interval entre chaque animation. Laissez à 0 pour désactiver le défilement automatique

en: Choose interval between slide animations. Set to 0 to disable autoplay
fr: Choisir l'intervalle entre l'animation de chaque slide. Laissez à 0 pour désactiver le défilement automatique

en: Choose style for this divider
fr: Choisissez un style pour ce diviseur

en: Choose style for this heading
fr: Choisissez le style pour ce titrage

en: Choose style for this quote
fr: Choisissez le style pour cette citation

en: Choose style for this spoiler
fr: Choisissez le style pour ce spoiler

en: Choose style for this tabs
fr: Choisissez le style pour ces onglets

en: Cite url
fr: URL de Cite

en: City
fr: Ville

en: Classic
fr: Classique

en: Click here to open lightbox
fr: Cliquez ici pour ouvrir la visionneuse

en: Click the button above and select images.<br>You can select multimple images with Ctrl (Cmd) key
fr: Cliquez sur le bouton ci-dessus et sélectionnez des images. <br>Vous pouvez sélectionner de multiples images avec la touche Ctrl (Cmd)

en: Click to return to the shortcodes list
fr: Retourner à la liste des shortcodes

en: Click to set this value
fr: Cliquez sur pour définir cette valeur

en: Close (Esc)
fr: Fermer (Éch)

en: Color
fr: Couleur

en: Color for the box title and borders
fr: Couleur pour le titre de la zone et ses bordures

en: Color for the box title text
fr: Couleur pour le texte du titre de la zone

en: Colored box
fr: Zone colorée

en: Colored box with caption
fr: Zone colorée avec légende

en: Column
fr: Colonnes

en: Column content
fr: Contenu de la colonne

en: Columns
fr: Colonnes

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: Comment status
fr: État du commentaire

en: Comments number
fr: Nombre de commentaires

en: Content
fr: Contenu

en: Content divider with optional TOP link
fr: Contenu du diviseur avec un lien TOP optionel

en: Content for guests only
fr: Contenu pour les invités seulement

en: Content for logged in members only
fr: Contenu pour les membres identifiés uniquement

en: Content for logged members
fr: Contenu pour les membres identifiés

en: Content source
fr: Source de contenu

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Controls
fr: Actions

en: Controls style
fr: Style de contrôles

en: Custom CSS code
fr: Code CSS personnalisé

en: Custom audio player
fr: Lecteur audio personnalisé

en: Custom formatting
fr: Mise en forme personnalisée

en: Custom link (added in media editor)
fr: Lien personnalisé (ajouté dans l’éditeur multimédia)

en: Custom menu by name
fr: Menu personnalisé par nom

en: Custom menu name. Ex: Main menu
fr: Nom du menu personnalisé. Ex: Menu personnalisé

en: Custom value for the ID attribute
fr: Valeur personnalisée pour l’attribut d’ID

en: Custom video player
fr: Lecteur vidéo personnalisé

en: Customizable image carousel
fr: Image personnalisable du carousel

en: Customizable image gallery
fr: Galerie d'images personnalisées

en: Customizable image slider
fr: Image de diaporama personnalisable

en: Dailymotion video
fr: Vidéo Dailymotion

en: Dark
fr: Sombre

en: Dark theme
fr: Thème foncé

en: Dashed
fr: Pointillé

en: Data
fr: Données

en: Days of the month
fr: Jours du mois

en: Days of the week
fr: Jours de la semaine

en: Default
fr: Par défaut

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Defines list indent size (in pixels). Negative numbers are also allowed
fr: Définit la taille de l’indentation de la liste (en pixels). Les nombres négatifs sont également autorisés

en: Delay
fr: Délai

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Depth
fr: Profondeur

en: Descending
fr: Descendant

en: Details & Pricing
fr: Détails & tarifs

en: Determines the quality that must be played by default if available
fr: Détermine la qualité par défaut de lecture si disponible

en: Did you know that you can wrap multiple spoilers with [accordion] shortcode to create accordion effect?
fr: Saviez-vous que vous pouvez envelopper plusieurs spoilers avec le code court [accordion] pour créer un effet accordéon ?

en: Did you know that you need to wrap columns with [row] shortcode?
fr: Saviez-vous que vous devez envelopper les colonnes avec le code court [row] ?

en: Did you know that you need to wrap single tabs with [tabs] shortcode?
fr: Saviez-vous que vous devez envelopper des onglets simples avec le code court [tabs] ?

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Display first row as table header
fr: Afficher la première ligne comme en-tête de tableau

en: Display header
fr: Afficher l’en-tête

en: Display name
fr: Nom affiché

en: Display related videos from the same channel
fr: Afficher les vidéos similaires de la même chaîne

en: Display slide titles
fr: Afficher les titres des slides

en: Display titles for each item
fr: Afficher les titres de chaque objet

en: Divider
fr: Séparateur

en: Divider color
fr: Couleur de diviseur

en: Do not track
fr: Ne pas suivre

en: Document viewer by Google
fr: Visualisateur de document par Google

en: Dots (pagination)
fr: Points (pagination)

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Download
fr: Télécharger

en: Draft
fr: Brouillon

en: Dropcap
fr: Lettrine

en: Dropcap style preset
fr: Style prédéfini de la dropcap

en: Dummy image
fr: Image factice

en: Dummy text
fr: Texte factice

en: Duration
fr: Durée

en: Empty space with adjustable height
fr: Espace vide avec hauteur ajustable

en: Enable on mobile devices
fr: Activer sur les appareils mobiles

en: Enable shortcodes in
fr: Activer les codes courts dans

en: Enable the "Insert Shortcode" button in selected blocks
fr: Activer le bouton « Insérer un code court » dans les blocs sélectionnés

en: Enable this option if you don't want the inserted shortcode to contain any settings that were not changed by you. As a result, inserted shortcodes will be much shorter.
fr: Activez cette option si vous ne souhaitez pas que le code court inséré contienne des réglages qui n'ont pas été modifiés par vous. En conséquence, le code court sera bien plus court.

en: Enable this option if you face any problems with formatting of nested shortcodes.
fr: Activez cette option si vous êtes confronté à des problèmes de mise en forme de codes courts imbriqués.

en: Enable to use alternative background color for even rows
fr: Activer pour utiliser une couleur d’arrière-plan alternative pour les lignes paires

en: Enabled
fr: Activé

en: Enter a word or two, without spaces, to make a unique web address just for this element. Then, you'll be able to link directly to this section of your page.
fr: Saisissez un ou deux mots, sans espace, pour créer une adresse web unique juste pour cet élément. Vous pourrez ensuite créer un lien direct vers cette section de votre page.

en: Enter comma separated ID's of the posts that you want to show
fr: Entrez les ID des articles (séparés par un ';') que vous souhaitez montrés

en: Enter here comma-separated list of author's IDs. Example: 1,7,18
fr: Saisissez une liste d’identifiants d’auteurs séparés par des virgules. Exemple : 1,7,18

en: Enter here short description. This text will be used in alt attribute of QR code
fr: Saisissez ici une courte description. Ce texte sera utilisé dans l’attribut alt du QR code

en: Enter meta key name to show posts that have this key
fr: Entrez les mots-clés pour montrer les articles similaires

en: Enter the text for less link
fr: Saisissez le texte pour le lien moins

en: Enter the text for more link
fr: Entrez le texte pour le lien plus

en: Example
fr: Exemple

en: Example values
fr: Exemples de valeurs

en: Examples
fr: Exemples

en: Examples (click to set)
fr: Exemples (cliquez pour définir)

en: Exclude Posts
fr: Exclure les publications

en: Exit popup
fr: Quitter la fenêtre modale

en: Expand
fr: Déplier

en: Expandable text block
fr: Bloc de texte étirable

en: Extra CSS class
fr: Class CSS

en: Fancy
fr: Fantaisie

en: Fashion
fr: Mode

en: Fast
fr: Rapide

en: Field
fr: Champ

en: File
fr: Fichier

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter by type
fr: Filtrer par type

en: Filter icons
fr: Icônes de filtre

en: Filter posts by status
fr: Filtrer les publications par état

en: First name
fr: Prénom

en: Five sixth
fr: Cinq cinquième

en: Fixed layout
fr: Mise en page fixe

en: Fixed width table cells
fr: Cellules de tableau à largeur fixe

en: Flexible and responsive columns
fr: Colonne flexible et responsive

en: Fluid
fr: Fluide

en: Fluid buttons has 100% width
fr: Les boutons fluides ont une largeur de 100%

en: Folder 1
fr: Dossier 1

en: Folder 2
fr: Dossier 2

en: Font size
fr: Taille de la police

en: Food
fr: Nourriture

en: Foreground color
fr: Couleur de premier plan

en: Four fifth
fr: Quatre cinquième

en: Frame
fr: Cadre

en: Frame alignment
fr: Alignement du cadre

en: Full
fr: Complet

en: Full width
fr: Largeur pleine

en: Full-size image
fr: Image taille réelle

en: Future post
fr: Article future

en: GUID
fr: Guide

en: Gallery
fr: Galerie

en: General settings
fr: Réglages généraux

en: Generated text will be cached. Be careful with this option. If you disable it and insert many dummy_text shortcodes the page load time will be highly increased
fr: Le texte généré sera mis en cache. Soyez prudent avec cette option. Si vous la désactivez et insérez de nombreux codes courts dummy_text, le temps de chargement de la page sera fortement augmenté.

en: Getting started
fr: Premiers pas

en: Ghost
fr: Fantôme

en: Glass
fr: Lunettes

en: Go to top
fr: Aller en haut

en: Google map
fr: Carte Google

en: Groove
fr: Rainure

en: Guests
fr: Invités

en: HTML Anchor
fr: Ancre HTML

en: HTML Anchor (ID)
fr: Ancre HTML (ID)

en: HTML color of the background of controls elements
fr: Couleur HTML de l’arrière-plan des éléments de contrôle

en: HTML color of the controls elements' highlights
fr: Couleur HTML de mise en évidence des éléments de contrôle

en: HTML color of the foreground of controls elements
fr: Couleur HTML de l’avant-plan des éléments de contrôle

en: Heading
fr: Titrage

en: Heading text alignment
fr: Alignement du texte du titre

en: Height
fr: Hauteur

en: Height for collapsed state (in pixels)
fr: Hauteur pour l’état réduit (en pixels)

en: Height of the divider (in pixels)
fr: Hauteur du diviseur (en pixels)

en: Height of the spacer in pixels
fr: Hauteur du spacer en pixels

en: Hello
fr: Bonjour

en: Help article
fr: Article d’aide

en: Here you can add value for the rel attribute.<br>Example values: <b%value>nofollow</b>, <b%value>lightbox</b>
fr: Vous pouvez ajoputer ici une valeur d’attribut rel.<br>Exemple de valeurs : <b%value>nofollow</b>, <b%value>lightbox</b>

en: Here you can add value for the title attribute
fr: Vous pouvez ajouter ici une valeur pour l’attribut du titre

en: Here you can specify wmode value for the embed URL.<br>Example values: %1$s, %2$s
fr: Vous pouvez préciser ici la valeur wmode pour l’URL embarquée. <br>Exemple de valeurs : %1$s, %2$s

en: Hidden content
fr: Contenu caché

en: Hide less link
fr: Masquer le lien moins

en: Highlight
fr: Surlignage

en: Highlight color
fr: Couleur en surbrillance

en: Highlighted text
fr: Texte surligné

en: Highlighted text background color
fr: Couleur du texte surligné d’arrière-plan

en: Highlighted text color
fr: Couleur du texte surligné

en: Hit enter to select highlighted shortcode, while searching
fr: Appuyez sur « Entrée » pour sélectionner le code court en surbrillance, pendant la recherche

en: Horizontal offset
fr: Décalage horizontal

en: Hover me to open tooltip
fr: Survolez-moi pour ouvrir l’infobulle

en: How many items (paragraphs or words) to generate. Minimum words amount is 5
fr: Combien d’éléments (paragraphes ou mots) générer. Le nombre minimum de mots est 5

en: How much carousel items is visible
fr: Combien d’éléments du carrousel sont visibles

en: How much items are scrolled in one transition
fr: Combien d'objets défileront dans une transition

en: How to create/edit a template
fr: Comment créer/modifier un modèle

en: How to use Custom CSS editor
fr: Comment utiliser l’éditeur de CSS personnalisé

en: ID of the parent page. Leave blank to use current page
fr: ID de la page parente. Laissez vide pour utiliser la page courante

en: IN - posts that have any of selected categories terms
fr: Dans - publications ayant un des termes de catégorie sélectionnés

en: Icon
fr: Icône

en: Icon color
fr: Couleur de l&rsquo;icône

en: Icon picker
fr: Sélecteur d’icône

en: Icon size
fr: Taille de l'icône

en: Icons for spoiler
fr: Icônes pour spoiler

en: If this parameter is set to YES, related videos will come from the same channel as the video that was just played.
fr: Si ce paramètre est réglé sur Oui, les vidéos similaires proviendront de la même chaîne que la vidéo qui vient d’être lue.

en: Iframe
fr: iFrame

en: Ignore width and height parameters and make carousel responsive
fr: Ignorer les paramètres de largeur et de hauteur pour un carousel responsive

en: Ignore width and height parameters and make map responsive
fr: Ignorer les paramètres de largeur et de hauteur pour une carte responsive

en: Ignore width and height parameters and make player responsive
fr: Largeur du lecteur. Spécifiez la largeur en % et le lecteur sera responsive

en: Ignore width and height parameters and make slider responsive
fr: Ignorer les paramètres de largeur et de hauteur pour un slider responsive

en: Ignore width and height parameters and make viewer responsive
fr: Ignorer les paramètres de largeur et de hauteur pour un visualiseur responsive

en: Image height
fr: Hauteur de l&rsquo;image

en: Image placeholder with random image
fr: Image indicative avec une image aléatoire

en: Image width
fr: Largeur de l&rsquo;image

en: Image width and height (in pixels)
fr: Largeur et hauteur d’image (en pixels)

en: Images source
fr: Source de l’image

en: Immediate
fr: Immédiat

en: In this field you can specify one or more days of the month. Every month at these days the content of shortcode will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content only at first day of month %4$s - show content from 1th to 5th %5$s - show content from 10th to 15th and from 20th to 25th
fr: Dans ce champ vous pouvez indiquer un ou plusieurs jours du mois. Le contenu du code court sera visible ces jours de chaque mois. %1$s %2$s %3$s - Afficher le contenu uniquement le premier jour du mois %4$s - Afficher le contenu du 1er au 5 %5$s - Afficher le contenu du 10 au 15 et du 20 au 25

en: In this field you can specify one or more days of the week. Every week at these days the content of shortcode will be visible. %1$s 0 - Sunday %2$s 1 - Monday %3$s 2 - Tuesday %4$s 3 - Wednesday %5$s 4 - Thursday %6$s 5 - Friday %7$s 6 - Saturday %8$s %9$s %10$s - show content from Monday to Friday %11$s - show content only at Sunday %12$s - show content at Sunday and from Wednesday to Friday
fr: Dans ce champ vous pouvez spécifier le ou les jours de la semaine. Le contenu du code court sera visible ces jours de chaque semaine. %1$s 0 - Dimanche %2$s 1 - Lundi %3$s 2 - Mardi %4$s 3 - Mercredi %5$s 4 - Jeudi %6$s 5 - Vendredi %7$s 6 - Samedi %8$s %9$s %10$s - Afficher le contenu du lundi au vendredi %11$s - Afficher le contenu uniquement le dimanche %12$s - Afficher le contenu le dimanche et de mercredi à vendredi

en: In this field you can specify one or more time ranges. Every day at this time the content of shortcode will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content from 9:00 to 18:00 %4$s - show content from 9:00 to 13:00 and from 14:00 to 18:00 %5$s - example with minutes (content will be visible each day, 45 minutes) %6$s - example with seconds
fr: Dans ce champ vous pouvez spécifier une ou plusieurs tranches horaire. Le contenu du code court sera visible pendant ces tranches horaire de chaque jour. %1$s %2$s %3$s - Afficher le contenu de 9h00 à 18h00 %4$s - Afficher le contenu de 9h00 à 13h00 et de 14h00 à 18h00 %5$s - exemple avec des minutes (le contenu sera visible 45 minutes chaque jour) %6$s - exemple avec des secondes

en: In this field you can specify the month or months in which the content will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content only in January %4$s - show content from February to June %5$s - show content in January, March and from May to July
fr: Dans ce champ vous pouvez spécifier le ou les mois durant lesquels le contenu sera visible. %1$s %2$s %3$s - Afficher le contenu uniquement en janvier %4$s - Afficher le contenu de février à juin %5$s - Afficher le contenu en janvier, mars et de mai à juillet

en: In this field you can specify the year or years in which the content will be visible. %1$s %2$s %3$s - show content only in 2014 %4$s - show content from 2014 to 2016 %5$s - show content in 2014, 2018 and from 2020 to 2022
fr: Dans ce champ vous pouvez indiquer le ou les années durant lesquelles le contenu sera visible. %1$s %2$s %3$s - Afficher le contenu uniquement en 2014 %4$s - Afficher le contenu de 2014 à %5$s 2016 - Afficher le contenu en 2014, 2018 et de 2020 à 2022

en: In this field you can type the text which will be shown if content is not visible at the current moment
fr: Dans ce champ vous pouvez saisir le texte qui sera affiché si le contenu n'est pas visible sur le moment

en: In this field you can write your custom CSS code for shortcodes. These styles will have higher priority compared to original styles of shortcodes. You can use variables in your CSS code. These variables will be replaced by respective values.
fr: Dans ce champ, vous pouvez écrire votre code CSS personnalisé pour les code courts. Ces styles auront une priorité plus élevée par rapport aux styles originaux des codes courts. Vous pouvez utiliser des variables dans votre code CSS. Ces variables seront remplacées par les valeurs respectives.

en: Indent
fr: Indentation

en: Inherit
fr: Hérité

en: Inline
fr: En ligne

en: Inline (html content)
fr: Intégré (contenu html)

en: Inline content
fr: Contenu en ligne

en: Inline content for lightbox
fr: Contenu en ligne pour la visionneuse

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert here URL or CSS selector. Use URL for Iframe and Image content types. Use CSS selector for Inline content type.<br />Example values:<br /><b%value>http://www.youtube.com/watch?v=XXXXXXXXX</b> - YouTube video (iframe)<br /><b%value>http://example.com/wp-content/uploads/image.jpg</b> - uploaded image (image)<br /><b%value>http://example.com/</b> - any web page (iframe)<br /><b%value>#my-custom-popup</b> - any HTML content (inline)
fr: Insérez ici l’URL ou le sélecteur CSS. Utilisez une URL pour les types de contenu iframe et image. Utilisez le sélecteur CSS pour le type de contenu en ligne.<br />Exemple de valeurs :<br /><b%value>http://www.youtube.com/watch?v=XXXXXXXXX</b> - Vidéo YouTube (iframe)<br /><b%value>http://example.com/wp-content/uploads/image.jpg</b> - image téléversée (image)<br /><b%value>http://example.com/</b> - toute page web (iframe)<br /><b%value>#my-custom-popup</b> - tout contenu HTML (en ligne)

en: Insert shortcode
fr: Insérer le shortcode

en: Is button centered on the page
fr: Est-ce que le bouton est centré sur la page

en: Is carousel centered on the page
fr: Le carousel sera centré dans la page

en: Is slider centered on the page
fr: Le slider sera centré sur la page

en: Is spoiler content visible by default
fr: Le contenu de spoiler est visible par défaut

en: Is this column centered on the page
fr: Cette colonne est-elle centrée sur la page

en: Is this tab disabled
fr: Cet onglet est-il désactivé

en: Items to show
fr: Éléments à afficher

en: Key
fr: Clé

en: Label
fr: Libellé

en: Landscape
fr: Paysage

en: Last modified date
fr: Date de dernière modification

en: Last name
fr: Nom de famille

en: Last used settings
fr: Derniers réglages utilisés

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Left
fr: Gauche

en: Less icon
fr: Icône moins

en: Less text
fr: Texte moins

en: Light
fr: Léger

en: Light theme
fr: Thème clair

en: Lightbox
fr: Visionneuse

en: Lightbox content
fr: Contenu de la visionneuse

en: Lightbox window with custom content
fr: Fenêtre de visionneuse avec contenu personnalisé

en: Limit
fr: Limite

en: Link
fr: Lien

en: Link align
fr: Alignement du lien

en: Link color
fr: Couleur de lien

en: Link style
fr: Style du lien

en: Link tab to any webpage. Use full URL to turn the tab title into link
fr: Onglet lien vers n’importe quelle page web. Utilisez l’URL complète pour transformer le titre de l’onglet en lien

en: Link target
fr: Cible du lien

en: Link text
fr: Lien texte

en: Link to
fr: Lier à

en: Links
fr: Liens

en: Links target
fr: Cible du lien

en: List
fr: Liste

en: List of sub pages
fr: Liste des sous-pages

en: Live preview
fr: Prévisualisation en direct

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Login link text
fr: Texte du lien de connexion

en: Login link url
fr: URL du lien de connexion

en: Loop
fr: En boucle

en: Map height
fr: Hauteur de la carte

en: Map width
fr: Largeur de la carte

en: Maps by Google
fr: Carte par google

en: Margin
fr: Marge

en: Marker
fr: Marqueur

en: Max depth level
fr: Niveau de profondeur maximale

en: Max depth level of children pages
fr: Niveau de profondeur maximale des pages enfants

en: Max width
fr: Largeur maxi

en: Max. Width
fr: Largeur max.

en: Maximum number of image source posts (for recent posts, category and custom taxonomy)
fr: Nombre maximum de publications source d’images (pour les publications récentes, catégories et taxonomies personnalisées)

en: Media library
fr: Médiathèque

en: Media manager
fr: Gestionnaire de médias

en: Medium
fr: Moyen

en: Member
fr: Membre

en: Members
fr: Membres

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Menu order
fr: Ordre du menu

en: Message for not logged users
fr: Message pour les utilisateurs non-membres

en: Meta data
fr: Métadonnées

en: Meta key
fr: Clé méta

en: Meta key name
fr: Nom de la clé méta

en: Meta key values
fr: Valeur des mots-clés

en: Meta key values (Numeric)
fr: Valeurs de clés méta (numériques)

en: Min. Width
fr: Largeur min.

en: Months
fr: Mois

en: More icon
fr: Plus d’icônes

en: More information
fr: Plus d’information

en: More text
fr: Plus de texte

en: Mouse wheel control
fr: Défilement de la souris

en: Mute
fr: Couper le son

en: Mute the player
fr: Couper le son du lecteur

en: NOT IN - posts that is does not have any of selected terms
fr: Pas dans - publications n’ayant aucun des termes sélectionnés

en: Nested shortcodes alternative mode
fr: Mode alternatif des codes courts imbriqués

en: Never
fr: Jamais

en: New preset
fr: Nouveau préréglage

en: Next (Right arrow key)
fr: Suivant (flèche droite)

en: Next page
fr: Page suivante

en: Next page link label
fr: Libellé du lien Page suivante

en: Nice name
fr: Joli nom

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Night life
fr: Vie nocturne

en: No
fr: Non

en: Noise
fr: Bruit

en: None
fr: Rien

en: Note background color
fr: Couleur d'arrière plan de la note

en: Note corners radius
fr: Coins arrondis de la note

en: Note text
fr: Texte de la note

en: Note text color
fr: Couleur du texte de la note

en: Number of items to show
fr: Nombres d'objets à montrer

en: Offset
fr: Décalage

en: On mouse over
fr: Au passage de la souris

en: One fifth
fr: Un cinquième

en: One fourth
fr: Un quart

en: One half
fr: Une moitié

en: One sixth
fr: Un sixième

en: One third
fr: Un tiers

en: Open
fr: Ouvert

en: Open %s file to see default styles
fr: Ouvrir le fichier %s pour voir les styles par défaut

en: Open in new tab
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: Open in same tab
fr: Ouvrir dans le même onglet

en: Open links in
fr: Ouvrir les liens dans

en: Operator to test
fr: Opérateur à tester

en: Order
fr: Ordre

en: Order by
fr: Trier par

en: Order posts by
fr: Trier les articles par

en: Original image size
fr: Taille de l’image originale

en: Other
fr: Autres

en: Padding
fr: Marge interne

en: Panel
fr: Panneau

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Paragraphs
fr: Paragraphes

en: Parent ID
fr: ID de la page parente

en: Pending
fr: En attente

en: People
fr: Personnes

en: Permalink
fr: Permalien

en: Permalink to specified post/page
fr: Permalien pour article/page spécifié

en: Pick a background color
fr: Choisissez une couleur d’arrière-plan

en: Pick a primary color
fr: Choisissez une couleur principale

en: Pick a text color
fr: Choisissez une couleur de texte

en: Pick the color for TOP link
fr: Sélectionnez la couleur de lien supérieur

en: Pick the color for divider
fr: Choisissez la couleur pour le séparateur

en: Pick the link color
fr: Choisissez la couleur du lien

en: Pick the text color
fr: Choisissez une couleur de texte

en: Ping status
fr: État de ping

en: Play file automatically when page is loaded
fr: Jouer automatiquement le son quand la page est chargée

en: Player height
fr: Hauteur du lecteur

en: Player title
fr: Titre du lecteur

en: Player width
fr: Largeur du lecteur

en: Player width. You can specify width in percents and player will be responsive. Example values: <b%value>200px</b>, <b%value>100&#37;</b>
fr: Largeur du lecteur. Vous pouvez spécifier la largeur en % et le lecteur sera responsive. Exemple de valeurs :
    <b%value>200px</b>, <b%value>100&#37;</b>

en: Playlist
fr: Liste de Lecture

en: Plays inline
fr: Lecture en ligne

en: Please enter a name for new preset
fr: Veuillez saisir un nom pour le nouveau préréglage

en: Please pay special attention to the descriptions, which are located below each text field. It will save you a lot of time
fr: Veuillez être attentif aux descriptions situées sous chaque champ texte. Cela vous fera gagner beaucoup de temps

en: Plugin homepage
fr: Page d'accueil du plugin

en: Plugin settings
fr: Réglages de l’extension

en: Plugin settings overview
fr: Vue d’ensemble des réglages de l’extension

en: Plugin website
fr: Site web de l’extension

en: Plus circle
fr: Plus cercle

en: Plus square 1
fr: Plus carré 1

en: Plus square 2
fr: Plus carré 2

en: Post ID
fr: ID de l'article

en: Post ID's
fr: ID des articles

en: Post IDs
fr: ID d’article

en: Post author
fr: Auteur de l'article

en: Post data
fr: Données de l’article

en: Post data field name
fr: Nom de champ de donnée d’article

en: Post date
fr: Date de l'article

en: Post excerpt
fr: Extrait de l’article

en: Post meta
fr: Métas de l’article

en: Post mime type
fr: Type mime d’article

en: Post modified
fr: Article modifié

en: Post name
fr: Nom de l’article

en: Post or page ID
fr: ID d’article ou de page

en: Post parent
fr: Article parent

en: Post permalink
fr: Permalien d’article

en: Post slug
fr: Slug de l'article

en: Post status
fr: État de la publication

en: Post title
fr: Titre de l'article

en: Post type
fr: Type de contenu

en: Post type of the post you want to display the data from
fr: Type de publication de la publication dont vous souhaitez afficher les données

en: Post types
fr: Types de publication

en: Posted
fr: Publié

en: Poster
fr: Affiche

en: Posts
fr: Articles

en: Posts not found
fr: Articles non trouvés

en: Posts order
fr: Ordre des articles

en: Posts per page
fr: Nombre d'articles par page

en: Presets
fr: Préréglages

en: Presets not found
fr: Préréglages non trouvés

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Previous (Left arrow key)
fr: Précédent (flèche gauche)

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Previous page link label
fr: Libellé du lien Page précédente

en: Previous/Next
fr: Précédent / Suivant

en: Pricing table
fr: Tableau des prix

en: Primary color
fr: Couleur principale

en: Private
fr: Privé

en: Private note for post authors. Any content wrapped with this shortcode will only be visible to post authors (users with publish_posts capability).
fr: Note privée pour les auteurs de publications. Tout contenu encapsulé avec ce code court ne sera visible que par les auteurs de publication (utilisateurs disposant de la capacité publish_posts).

en: Private note text
fr: Texte de la note privée

en: Private post
fr: Article privé

en: Pro Tip
fr: Astuce Pro

en: Progress bar
fr: Barre de progression

en: Published
fr: Publier

en: Pullquote alignment (float)
fr: Alignement de la Pullquote

en: Quality
fr: Qualité

en: Quote
fr: Citation

en: Quote author name
fr: Nom de l'auteur de la citation

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: RSS feed URL
fr: URL du flux RSS

en: Radius of button corners. Auto-radius calculation based on button size
fr: Radius des coins du bouton. Le calcul automatique du radius est basé sur la taille du bouton

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random order
fr: Ordre aléatoire

en: Rate plugin
fr: Évaluer l’extension

en: Recent posts
fr: Articles récents

en: Registered
fr: Enregistré

en: Rel
fr: Rel.

en: Rel attribute
fr: Attribut rel

en: Remind me later
fr: Me le rappeler plus tard

en: Repeat when playback is ended
fr: Répéter quand la lecture est terminé

en: Required user capability
fr: Capacité utilisateur nécessaire

en: Ridge
fr: Arête

en: Right
fr: Droite

en: Round
fr: Ronde

en: Row for flexible columns
fr: Ligne pour colonnes flexibles

en: Save current settings as preset
fr: Enregistrer les réglages actuels en tant que préréglage

en: Scheduled content
fr: Contenu planifié

en: Scheduler
fr: Planificateur

en: Scroll number
fr: Nombre de scroll

en: Search for shortcodes
fr: Rechercher un shortcode

en: Select animation type
fr: Sélectionnez le type d’animation

en: Select categories to retrieve posts from.<br>You can select multiple categories with Ctrl (Cmd) key
fr: Sélectionnez des catégories depuis lesquelles récupérer les articles. <br>Vous pouvez sélectionner plusieurs catégories avec la touche Ctrl (Cmd)

en: Select column width. This width will be calculated depend page width
fr: Sélectionner la largeur de la colonne. La largeur sera calculé en fonction de la largeur de la page

en: Select heading size (pixels)
fr: Sélectionnez la taille du titrage (en pixels)

en: Select images
fr: Sélectionner des images

en: Select images source
fr: Sélectionnez une source d’images

en: Select link alignment
fr: Sélectionnez l’alignement du lien

en: Select link target
fr: Sélectionnez la clible du lien

en: Select post types. Hold Ctrl key to select multiple post types
fr: Sélectionner les types d'article. Maintenez la touche Ctrl pour sélectionnez de multiples types d'article

en: Select taxonomy
fr: Choisissez la taxinomie

en: Select taxonomy and it's terms.<br>You can select multiple terms with Ctrl (Cmd) key
fr: Sélectionnez la taxinomie et ses termes. <br> Vous pouvez sélectionner plusieurs termes avec la touche Ctrl (Cmd)

en: Select taxonomy to show posts from
fr: Sélectionnez la taxonomie de provenance des messages

en: Select terms to show posts from
fr: Selectionnez les termes de provenance des articles

en: Select the style for more/less link
fr: Sélectionnez le style pour le lien plus/moins

en: Select the text alignment
fr: Sélectionnez l'alignement du texte

en: Select the theme for this image
fr: Sélectionnez le thème pour cette image

en: Select type of the lightbox window content
fr: Sélectionnez le type de contenu de la fenêtre de visionneuse

en: Select which links will be used for images in this gallery
fr: Sélectionnez quels liens seront utilisés pour les images dans cette galerie

en: Select which tab is open by default
fr: Sélectionnez l’onglet qui est ouvert par défaut

en: Service box with title
fr: Zone de service avec

en: Service description
fr: Description du service

en: Service name
fr: Nom du service

en: Service title
fr: Titre du service

en: Set the field delimiter (one character only)
fr: Définir le délimiteur de champ (un seul caractère)

en: Set this option to Yes to display image captions.
fr: Cette option affiche les légendes des images.

en: Set to yes to prevent sticky posts from being moved to the start of the returned list of posts. They are still included, but appear in regular order.
fr: Définir l’option sur Oui pour empêcher le déplacement des publications persistantes au début de la liste des publications renvoyées. Elles sont toujours incluses, mais apparaissent dans un ordre régulier.

en: Sets maximum width of the carousel container. CSS uints are allowed.
fr: Définit la largeur maximale du conteneur de carrousel. Unités CSS autorisées.

en: Setting of YES will cause the player to play the initial video again and again
fr: Le réglage sur Oui entraînera la lecture répétée de la vidéo initiale par le lecteur.

en: Setting this parameter to NO prevents the fullscreen button from displaying
fr: Le réglage de ce paramètre sur Non empêche le bouton plein écran de s’afficher.

en: Setting this parameter to YES will block the player from tracking any playback session data. Will have the same effect as enabling a Do Not Track header in your browser
fr: Définir ce paramètre sur oui empêchera le lecteur de suivre les données de la session de lecture. Aura le même effet que l’activation d’un en-tête « Ne pas suivre » dans votre navigateur

en: Settings
fr: Réglages

en: Shadow
fr: Ombre

en: Shortcode
fr: Code court

en: Shortcode not specified
fr: Shortcode non spécifié

en: Shortcodes
fr: Codes courts

en: Shortcodes Ultimate is not activated, because it requires PHP version %1$s (or higher). You have version %2$s.
fr: Shortcodes Ultimate n’est pas activé, car il nécessite la version PHP %1$s (ou plus). Vous avez la version %2$s.

en: Shortcodes Ultimate is not activated, because it requires WordPress version %1$s (or higher). You have version %2$s.
fr: Shortcodes Ultimate n’est pas activé, car il nécessite la version %1$s (ou plus) de WordPress. Vous avez la version %2$s.

en: Shortcodes Ultimate widget
fr: Widget Shortcodes Ultimate

en: Shortcodes prefix
fr: Préfixe des codes courts

en: Show TOP link
fr: Afficher le lien Top

en: Show and hide on mouse click
fr: Afficher et masquer au clic de souris

en: Show and hide on mouse over
fr: Afficher et masquer au survol de la souris

en: Show childrens of entered post (enter post ID)
fr: Montrer les enfants de l'article sélectionné (Entrez l'ID de l'article)

en: Show full-screen button
fr: Afficher le bouton plein écran

en: Show left and right arrows
fr: Montrer les flèches

en: Show less
fr: Afficher moins

en: Show link to top of the page or not
fr: Afficher ou non le lien de haut de page

en: Show logo
fr: Afficher le logo

en: Show more
fr: Afficher plus

en: Show only posts with selected status
fr: Montrer uniquement les articles possédant ce statut

en: Show pagination
fr: Montrer la pagination

en: Show player controls (play/pause etc.) or not
fr: Afficher les contrôles du lecteur (lecture/pause ...etc...) ou non

en: Show related videos
fr: Afficher les vidéos similaires

en: Show related videos at the end of the video
fr: Afficher des vidéos similaires à la fin de la vidéo

en: Show titles
fr: Montrer les titres

en: Show video info
fr: Afficher les infos de la vidéo

en: Show videos info (title/author) on the start screen
fr: Afficher les infos de la vidéo (titre/auteur) au début de l’écran

en: Siblings
fr: Soeurs

en: Single item height (in pixels)
fr: Hauteur d'un objet (en pixels)

en: Single item width (in pixels)
fr: Largeur d’un élément unique (en pixels)

en: Single tab
fr: Onglet unique

en: Size
fr: Taille

en: Size of the uploaded icon in pixels
fr: Taille de l'icone téléversé en pixels

en: Skip default settings
fr: Ignorer les réglages par défaut

en: Slide link
fr: Lien de la diapositive

en: Slide link (added in media editor)
fr: Lien de la diapositive (ajouté dans l’éditeur de média)

en: Slider (Dep.)
fr: Diaporama (Dep.)

en: Slider height (in pixels)
fr: Hauteur du slider

en: Slider width (in pixels)
fr: Largeur du slider

en: Slides style
fr: Style de diapositives

en: Slow
fr: Lent

en: Small description under button text. This option is incompatible with icon.
fr: Petite description sous le texte du bouton. Cette option n’est pas compatible avec les icones.

en: Solid
fr: Plein

en: Source
fr: Adresse web source

en: Spacer
fr: Entretoise

en: Spacing
fr: Espacement

en: Specify animation speed
fr: Vitesse de l'animation

en: Specify number of posts that you want to show. Enter -1 to get all posts
fr: Spécifier le nombre d’articles que vous souhaitez afficher. Saisissez -1 pour tous les articles

en: Specify offset to start posts loop not from first post
fr: Spécifier le décalage de départs de la boucle des articles

en: Speed
fr: Vitesse

en: Spoiler title
fr: Titre du spoiler

en: Spoiler with hidden content
fr: Spoiler avec contenu caché

en: Square
fr: Carrée

en: Start the playback of the video automatically after the player load. May not work on some mobile OS versions
fr: Démarrer la lecture de la vidéo automatiquement après le chargement du lecteur. Peut ne pas fonctionner sur certaines versions de systèmes d’exploitation mobile

en: Status
fr: État

en: Style of the label
fr: Style du libellé

en: Styled button
fr: Bouton stylisé

en: Styled label
fr: Libellé stylisé

en: Styled table
fr: Tableau stylisé

en: Styled table from CSV file
fr: Tableau stylisé à partir d’un fichier CSV

en: Styled unordered list
fr: Liste non ordonnée stylisée

en: Sub pages
fr: Sous-pages

en: Subtitles
fr: Sous-titres

en: Success
fr: Succès

en: Supported blocks
fr: Blocs supportés

en: Tab content
fr: Contenu de l’onglet

en: Tab name
fr: Nom de l'onglet

en: Tab title
fr: Titre de l’onglet

en: Table
fr: Tableau

en: Tabs
fr: Onglets

en: Target
fr: Cible

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Taxonomy term operator
fr: Opérateur des termes de la taxonomie

en: Technics
fr: Techniques

en: Template
fr: Modèle

en: Template name
fr: Nom de modèle

en: Terms
fr: Termes

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Text alignment
fr: Alignement du texte

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Text for the GO TOP link
fr: Texte pour le lien Aller en haut

en: Text for the box title
fr: Texte pour le titre de la zone

en: Text for the login link
fr: Texte du lien de connexion

en: Text in spoiler title
fr: Texte du titre du spoiler

en: Text placeholder
fr: Texte indicatif

en: Text shadow
fr: Ombre du texte

en: Text widgets
fr: Widgets texte

en: Thank you!
fr: Merci !

en: The ID of the element. Use the value from the Content source field of the lightbox shortcode.
fr: L’ID de l’élément. Utiliser la valeur du champ source de contenu du code court de la visionneuse.

en: The URL of a CSV file that will be displayed
fr: L’URL d’un fichier CSV qui sera affiché

en: The download attribute specifies that the button URL will be downloaded when a user clicks on the button. The value of the attribute will be the name of the downloaded file.
fr: L’attribut de téléchargement spécifie que l’URL du bouton sera téléchargée lorsqu’un utilisateur clique sur le bouton. La valeur de l’attribut sera le nom du fichier téléchargé.

en: The inner spacing of the element (in pixels)
fr: Marges internes de l’élément (en pixels)

en: The maximum width of the element. CSS units are allowed.
fr: La largeur maximale de l’élément. Unités CSS autorisées.

en: The minimum width of the element. CSS units are allowed.
fr: La largeur minimale de l’élément. Unités CSS autorisées.

en: The outer spacing of the element (in pixels)
fr: Marges externes de l’élément (en pixels)

en: The width of the element. CSS units are allowed.
fr: La largeur de l’élément. Unités CSS autorisées.

en: Theme
fr: Thème

en: Theme template
fr: Modèle de thème

en: Thickness of a margin (in pixels)
fr: Épaisseur de la marge (en pixels)

en: This color will applied only to box for not logged users
fr: Cette couleur sera appliquée à la boite uniquement pour les utilisateurs non connectés

en: This color will be applied to the selected icon. Does not works with uploaded icons
fr: Cette couleur sera appliquée à l’icône sélectionnée. Ne fonctionne pas avec les icônes téléversées

en: This content is for registered users only. Please %login%.
fr: Ce contenu est réservé aux membres uniquement. Veuillez vous %connecter%.

en: This content will be available only for non-logged visitors
fr: Ce contenu sera uniquement disponible pour les visiteurs non connectés

en: This content will be shown after the value
fr: Ce contenu sera affiché après la valeur

en: This content will be shown before the value
fr: Ce contenu sera affiché avant la valeur

en: This is box title
fr: C’est le titre de la boite

en: This menu doesn't exists, or has no elements
fr: Ce menu n’existe pas ou n’a pas d’élément

en: This option allows you to enable shortcodes in places where they are disabled by default
fr: Cette option vous autorise à activer les codes courts dans les endroits où ils sont désactivés par défaut.

en: This option allows you to hide less link, when the text block has been expanded
fr: Cette option vous permet de masquer le lien moins lorsque le bloc de texte a été développé

en: This option controls pagination
fr: Cette option contrôle la pagination

en: This option enables alternative (deprecated) mode for nested shortcodes.
fr: Cette option permet un mode alternatif (obsolète) pour les codes courts imbriqués.

en: This option enables dots/pages navigation.
fr: Cette option active la navigation des pages par points.

en: This option enables left/right arrow navigation.
fr: Cette option active la navigation avec les flèches gauche/droite.

en: This option enables random order for selected images
fr: Cette option active l’ordre aléatoire pour les images sélectionnées

en: This option specifies whether an anchor will be added to page URL after clicking a tab
fr: Cette option indique si une ancre sera ajoutée à l’URL de la page après avoir cliqué sur un onglet

en: This option specifies whether an anchor will be added to page URL after clicking the spoiler
fr: Cette option indique si une ancre sera ajoutée à l’URL de la page après avoir cliqué sur le spoiler

en: This parameter controls whether videos play inline or fullscreen in an HTML5 player on iOS
fr: Ce paramètre contrôle si les vidéos sont lues en ligne ou en plein écran dans un lecteur HTML5 sous iOS.

en: This parameter determines what HTML tag will be used for animation wrapper. Turn this option to YES and animated element will be wrapped in SPAN instead of DIV. Useful for inline animations, like buttons
fr: Ce paramètre détermine quelle balise HTML sera utilisée pour l’enveloppe d’animation. Sélection « Oui » pour cette option et l’élément animé sera enveloppé dans SPAN au lieu de DIV. Utile pour les animations en ligne, comme les boutons

en: This parameter indicates whether the embedded player will display player controls (like a play button or volume control) within a dark or light control bar
fr: Ce paramètre indique si le lecteur embarqué affichera les commandes du lecteur (comme un bouton de lecture ou de volume) dans une barre de contrôle sombre ou claire.

en: This parameter indicates whether the video controls will automatically hide after a video begins playing
fr: Ce paramètre indique si les commandes vidéo se masqueront automatiquement après le début de la lecture d’une vidéo.

en: This parameter indicates whether the video player controls will display
fr: Ce paramètre indique si les commandes du lecteur vidéo doivent s’afficher

en: This prefix will be used in shortcode names. For example: set <code>MY_</code> prefix and shortcodes will look like <code>[MY_button]</code>. Please note that this setting does not change shortcodes that have been inserted earlier. Change this setting very carefully.
fr: Ce préfixe sera utilisé dans les noms de code court. Par exemple : définissez le préfixe <code>MY_</code> et les codes courts ressembleront à <code>[MY_button]</code>. Veuillez noter que ce réglage ne modifie pas les codes courts insérés précédemment. Modifiez ce réglage très prudemment.

en: This shortcode allows you to show content only at the specified time.
fr: Ce code court vous permet d’afficher le contenu uniquement à l’heure spécifiée.

en: This shortcode doesn't work in live preview. Please insert it into editor and preview on the site.
fr: Ce code court ne fonctionne pas dans l’aperçu en direct. Veuillez l’insérer dans l’éditeur et le prévisualiser sur le site.

en: This text block can be expanded
fr: Ce bloc de texte peut être étendu

en: This text will be shown if data is not found
fr: Ce texte sera affiché si la donnée n’est pas trouvée

en: Three fifth
fr: Trois cinquième

en: Three fourth
fr: Trois quart

en: Thumbnails quality (if applicable)
fr: Qualité des miniatures (le cas échéant)

en: Time
fr: Temps

en: Title
fr: Titre

en: Title attribute
fr: Attribut du titre

en: Title display mode
fr: Mode d'affichage du titre

en: Title text color
fr: Couleur du texte du titre

en: Title:
fr: Titre :

en: Tooltip
fr: Infobulle

en: Tooltip content
fr: Contenu de l'infobulle

en: Tooltip position
fr: Position de l’infobulle

en: Tooltip title
fr: Titre de l'infobulle

en: Tooltip window with custom content
fr: Fenêtre infobulle avec contenu personnalisé

en: Top
fr: Haut

en: Transition speed
fr: Vitesse de transition

en: Trashed
fr: Mis à la corbeille

en: Two fifth
fr: Deux cinquième

en: Two third
fr: Deux tiers

en: Underlined
fr: Souligné

en: Url
fr: URL

en: Url of Dailymotion page with video
fr: URL de la page Dailymotion avec vidéo

en: Url of Vimeo page with video
fr: Url de la page Vimeo avec la vidéo

en: Url of YouTube page with video. Ex: http://youtube.com/watch?v=XXXXXX
fr: Url de la page Youtube avec la vidéo. Ex: http://youtube.com/watch?v=XXXXXX

en: Url of the quote author. Leave empty to disable link
fr: Url de la citation de l'auteur. Ne pas remplir pour désactiver le lien

en: Url to mp4/flv video-file
fr: Lien vers le fichier mp4/flv

en: Url to poster image, that will be shown before playback
fr: Lien vers l'image d'affiche, qui sera affiché avant la lecture

en: Url to uploaded document. Supported formats: doc, xls, pdf etc.
fr: Lien du document téléversé. Formats supportés : doc, xls, pdf etc.

en: Use language code as the value to enable subtitles. Example values: en, es
fr: Utilisez le code de la langue comme valeur pour activer les sous-titres. Exemples de valeurs : en, es

en: Use template file name (with optional .php extension). If you need to use templates from theme sub-folder, use relative path. Example values: %1$s, %2$s, %3$s
fr: Utilisez un modèle de nom de fichier (avec une extension .php facultative). Si vous avez besoin d’utiliser des modèles d’un sous-dossier de thème, utilisez un chemin relatif. Exemple de valeurs : %1$s, %2$s, %3$s

en: Use this field to add custom links to slides used with Slider, Carousel and Custom Gallery shortcodes
fr: Utilisez ce champ pour ajouter des liens personnalisés à des diapositives utilisées avec des codes courts de diaporama, carrousel et galerie personnalisée

en: Use this option to set a custom label for the next page link.
fr: Utiliser cette option pour définir un libellé personnalisé pour le lien de la page suivante.

en: Use this option to set a custom label for the previous page link.
fr: Utiliser cette option pour définir un libellé personnalisé pour le lien de la page précédente.

en: User ID
fr: ID d’utilisateur

en: User data
fr: Données de l’utilisateur

en: Value is a comma-separated list of video IDs to play. If you specify a value, the first video that plays will be the VIDEO_ID specified in the URL path, and the videos specified in the playlist parameter will play thereafter
fr: La valeur est une liste d’ID vidéo à lire, séparés par des virgules. Si vous précisez une valeur, la première vidéo lue sera le VIDEO_ID spécifié dans le chemin d’URL, et les vidéos spécifiées dans le paramètre liste de lecture seront lues ensuite.

en: Vertical offset
fr: Décalage vertical

en: Video
fr: Vidéo

en: Viewer height
fr: Hauteur du visualisateur

en: Viewer width
fr: Largeur du visualisateur

en: Vimeo video
fr: Vidéo

en: Warning
fr: Attention

en: What
fr: Quoi

en: What to generate
fr: Que générer

en: Width
fr: Largeur

en: Will be replaced with
fr: Sera remplacé avec

en: Words
fr: Mots

en: Wrapper
fr: Conteneur

en: Wrapper for animation. Any nested element will be animated
fr: Enveloppe pour l’animation. Tout élément imbriqué sera animé

en: Years
fr: Années

en: Yes
fr: Oui

en: You can make this QR code clickable. Enter here the URL
fr: Vous pouvez rendre ce QR code cliquable. Saisissez l’URL ici

en: You can specify custom post ID. Leave this field empty to use an ID of the current post. Current post ID may not work in Live Preview mode
fr: Vous pouvez spécifier un identifiant personnalisé d’article. Laissez ce champ vide pour utiliser l’ID de l’article courant. L’ID de l’article courant peut ne pas fonctionner avec le mode Aperçu en direct

en: You can specify custom user ID. Leave this field empty to use an ID of the current user
fr: Vous pouvez spécifier un ID d’utilisateur personnalisé. Laissez ce champ vide pour utiliser l’ID de l’utilisateur courant

en: You can upload custom icon for this box
fr: Vous pouvez téléversé un icone personnalisé ce champ

en: You can upload custom icon for this button or pick a built-in icon
fr: Vous pouvez mettre en ligne des icônes personnalisées pour ce bouton ou sélectionner une icône déjà intégrée

en: You can upload custom icon for this list or pick a built-in icon
fr: Vous pouvez mettre en ligne des icônes personnalisées pour cette liste ou choisir une icône intégrée

en: YouTube advanced
fr: YouTube avancé

en: YouTube video
fr: Vidéo YouTube

en: YouTube video player with advanced settings
fr: Lecteur vidéo Youtube avec réglages avancés

en: Zoom
fr: Zoomer

en: default template with various meta data
fr: modèle par défaut avec diverses métadonnées

en: images not found
fr: images non trouvées

en: invalid URL
fr: URL non valide

en: invalid delimiter
fr: délimiteur non valide

en: invalid feed URL
fr: URL de flux non valide

en: invalid post ID
fr: ID de publication non valide

en: login
fr: connexion

en: no items in the feed
fr: aucun élément dans le flux de données

en: please specify correct source
fr: veuillez spécifier une source correcte

en: please specify correct url
fr: veuillez spécifier une URL correcte

en: please specify meta key name
fr: veuillez spécifier le nom de la clé méta

en: please specify template name
fr: veuillez spécifier le nom du modèle

en: please specify the data
fr: veuillez spécifier la donnée

en: post ID is incorrect
fr: l’identifiant de l’article est incorrect

[ctx: shortcodes-ultimate]
en: Any post type
fr: Tout type de publication

en: single post template
fr: Modèle d’article simple

en: small teasers containing post thumbnails and titles
fr: petites présentations contenant des miniatures et des titres de publication

en: the URL of the directory of the current theme
fr: L’URL du répertoire du thème actuel

en: the URL of the directory of the plugin
fr: l’URL du répertoire de l’extension

en: the URL of the site home page
fr: l’URL de la page d’accueil du site

en: unordered list with post titles
fr: liste non ordonnée avec les titres des articles

en: user not found
fr: utilisateur non trouvé

en: with trailing slash
fr: avec barre oblique arrière
