Plugins - Paid Membership Plugin, Ecommerce, User Registration Form, Login Form, - en to fr translation catalogue (297 entries)

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
fr: %s dépasse la limite d’envoi de ce site.

en: Access Settings
fr: Réglages d’accès

en: Accessible to Everyone
fr: Accessible à tous

en: Account Welcome Email
fr: Courriel de bienvenue du compte

en: Activate All
fr: Tout activer

en: Activate MailOptin
fr: Activer MailOptin

en: Activate Now
fr: Activer maintenant

en: Activated
fr: Activé

en: Activating...
fr: Activation…

en: Add Form
fr: Ajouter un formulaire

en: Add Media
fr: Ajouter des médias

en: Add Member Directory
fr: Ajouter un annuaire de membres

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add Protection Rule
fr: Ajouter une règle de protection

en: Add a Protection Rule
fr: Ajouter une règle de protection

en: Add title
fr: Ajouter un titre

en: Add to Menu
fr: Ajouter au menu

en: Addon installed & activated.
fr: Module installé et activé.

en: Addon installed.
fr: Module installé.

en: Addons
fr: Extensions

en: Alignment
fr: Alignement

en: Allowed Files
fr: Fichiers autorisés

en: Alt Text
fr: Texte alternatif

en: Appearance
fr: Apparence

en: Apply Changes
fr: Appliquer les modifications

en: Auto-login after registration
fr: Connexion automatique après inscription

en: Automatically add paragraphs
fr: Créer automatiquement les paragraphes

en: Avatar is currently disabled. Kindly %senable it on "Avatar Display" section%s.
fr: Les avatars sont désactivés. Veuillez les %sactiver dans la section "Affichage des avatars"%s

en: Back to Overview
fr: Retour à l’aperçu

en: Background Color
fr: Couleur de l’arrière-plan

en: Background Text Color
fr: Couleur d’arrière plan du texte

en: Blank
fr: Vide

en: Body
fr: Corps

en: CSS Classes
fr: Classes CSS

en: Cancel
fr: Annuler

en: Caption
fr: Légende

en: Center
fr: Centré

en: Change Logo
fr: Modifier le logo

en: Change Permalink Structure
fr: Modifier le réglage des permaliens

en: Changes saved
fr: Modifications enregistrées

en: Check this option to automatically login users after successful registration.
fr: Cochez pour connecter automatiquement les nouveaux membres après une inscription réussie.

en: Check to allow multiple options to be selected.
fr: Cochez pour permettre des sélections multiples.

en: Check to enable
fr: Cochez pour activer

en: Check to enable this email notification.
fr: Activer cette notification par e-mail.

en: Checkbox List
fr: Liste de cases à cocher

en: Checkbox Text
fr: Texte de la case à cocher

en: Checked by Default
fr: Coché par défaut

en: Choices
fr: Choix

en: Choose "Custom Email Template" if you want to code your own email template from scratch.
fr: Sélectionnez "Modèle de courriel personnalisé" pour créer votre propre modèle à partir de zéro.

en: Choose Image
fr: Choisir une image

en: Choose Logo
fr: Choisir le logo

en: Choose whether to send ProfilePress emails in HTML or plain text. HTML is recommended.
fr: Spécifiez si les courriels envoyés par ProfilePress sont en HTML ou en texte. HTML est recommandé.

en: Clone
fr: Dupliquer

en: Code your own from scratch with complete control and flexibility. %sLearn more%s.
fr: Codez votre propre version pour plus de contrôle et de flexibilité. %sEn savoir plus%s

en: Colors
fr: Couleurs

en: Configure and create your first optin form.
fr: Crééz et configurez votre premier formulaire optin.

en: Content
fr: Contenu

en: Content Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan du contenu

en: Content Protection
fr: Protection de contenu

en: Content Text Color
fr: Couleur de texte du contenu

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Could not activate plugin. Please activate from the <a href="%s">Plugins page</a>.
fr: Impossible d’activer l’extension. Veuillez l’activer depuis la <a href="%s">page des extensions</a>.

en: Could not activate plugin. Please activate from the Plugins page.
fr: Impossible d’activer l’extension. Veuillez l’activer depuis la page des extensions.

en: Could not install plugin. Please <a href="%s">download</a> and install manually.
fr: Impossible d’installer l’extension. Veuillez la <a href="%s">télécharger</a> et l’installer manuellement.

en: Could not install plugin. Please download and install manually.
fr: Impossible d’installer l’extension. Veuillez la télécharger et l’installer manuellement.

en: Country
fr: Pays

en: Cover Photo
fr: Photo de couverture

en: Cover photo
fr: Photo de couverture

en: Crop avatars to exact dimensions
fr: Recadrer les avatars pour parvenir aux dimensions exactes

en: Currently viewed page
fr: Page affichée actuellement

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Email Template
fr: Modèle personnalisé de courriel

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: Custom HTML
fr: HTML personnalisé

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Custom URL Here
fr: URL personnalisé

en: Customize Default Template
fr: Personnaliser le modèle par défaut

en: Dashboard Access Control
fr: Gestion des accès au tableau de bord

en: Dashboard Redirect URL
fr: URL de redirection du tableau de bord

en: Date/Time Format
fr: Format date et heure

en: Deactivate All
fr: Tout désactiver

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Debug Error Log
fr: Journal de déboguage

en: Default Cover Photo
fr: Photo de couverture par défaut

en: Default Display Name
fr: Affichage du nom par défaut

en: Default Edit Profile
fr: Édition de profil par défaut

en: Default Login
fr: Connexion par défaut

en: Default Member Directory
fr: Annuaire des membres par défaut

en: Default Password Reset
fr: Réinitialisation de mot de passe par défaut

en: Default Registration
fr: Inscription par défaut

en: Default Template
fr: Modèle par défaut

en: Default User Profile
fr: Profil de membre par défaut

en: Delete Cover Photo
fr: Effacer la photo de couverture

en: Delete Form
fr: Supprimer le formulaire

en: Delete Log
fr: Effacer le journal

en: Description:
fr: Description&nbsp;:

en: Directory Settings
fr: Réglages de répertoire

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable Ajax Mode
fr: Désactiver le mode Ajax

en: Disable Gravatar and use only local avatars
fr: Désactiver Gravatar et utiliser les avatars fournis

en: Dismiss this notice
fr: Ignorer cette notification

en: Docs
fr: Documentation

en: Download Now
fr: Télécharger maintenant

en: Drag & Drop
fr: Glisser-déposer

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Field
fr: Modifier le champ

en: Edit Form
fr: Modifier le formulaire

en: Edit Profile Settings
fr: Paramètres du Profil

en: Edit Protection Rule
fr: Modifier la régle de protection

en: Email
fr: Courriel

en: Email Address Only
fr: Adresse courriel seulement

en: Email Template
fr: Modèle de courriel

en: Email address of the newly registered user.
fr: Adresse courriel du nouveau membre.

en: Email address of the registered user.
fr: Adresse courriel du membre inscrit.

en: Email that is sent to the user upon successful registration.
fr: Email envoyé à l’utilisateur après une inscription réussie

en: Emails
fr: E-mails

en: Enable
fr: Activer

en: Enable Cover Photo
fr: Activer la photo de couverture

en: Enable Notification
fr: Activer la notification

en: Enable auto-login
fr: Activer la connexion automatique

en: Enforce
fr: Forcer

en: Enter comma separated list of roles to include in the select dropdown.
fr: Rôles à inclure dans la liste de sélection, séparés par des virgules.

en: Enter the CSS class names you would like to add to this field.
fr: Nom des classes CSS à ajouter à ce champ.

en: Enter the maximum value allowed.
fr: Valeur maximum autorisée.

en: Enter the minimum value allowed.
fr: Valeur minimum autorisée.

en: Enter title here
fr: Entrer le titre ici

en: Extra Fields
fr: Champs supplémentaires

en: False
fr: Faux

en: Field Key
fr: Clé du champ

en: Filter by Type
fr: Filtrer par type

en: First Initial of First Name & Last Name
fr: Initiales du prénom et du nom

en: First Name & First Initial of Last Name
fr: Prénom et initiale du nom

en: First name of the newly registered user.
fr: Prénom du nouveau membre.

en: Footer
fr: Pied de page

en: Footer Text
fr: Texte de pied de page

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their e-mail address.
fr: Les utilisateurs n’ayant pas d’avatar peuvent se voir attribuer un logo générique, ou un avatar généré à partir de leur adresse de messagerie.

en: Force users to fill out this field, otherwise it will be optional.
fr: Forcer les utilisateurs à remplir ce champ, sinon il sera facultatif.

en: Form Settings
fr: Réglages du formulaire

en: Form title cannot empty
fr: Le titre du formulaire doit être rempli.

en: Forms
fr: Formulaires

en: Forms & Profiles
fr: Formulaires et profils

en: Get Started
fr: Premiers pas

en: Global Restricted Access Message
fr: Message personnalisé d’accès restreint

en: Global Settings
fr: Réglages généraux

en: Global Site Access
fr: Accès général au site

en: Go to MailOptin Settings
fr: Aller aux réglages de MailOptin

en: Go to MailOptin settings
fr: Aller aux réglages de MailOptin

en: Go to Plugins page
fr: Aller à la page des extensions

en: Google Fonts
fr: Polices Google

en: Gravatar Logo
fr: Logo Gravatar

en: Header
fr: En-tête

en: Height
fr: Hauteur

en: Identicon (Generated)
fr: Identicon (généré)

en: If you are enjoying ProfilePress and find it useful, please consider leaving a ★★★★★ review on WordPress.org. %sLeave a Review%s
fr: Si vous aimez ProfilePress et le trouvez utile, pensez à laisser une évaluation ★★★★★ sur WordPress.org. %sAjouter une évaluation%s

en: Image File
fr: Fichier image

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert into Post
fr: Insérer dans la publication

en: Install MailOptin
fr: Installer MailOptin

en: Install MailOptin from the WordPress.org plugin repository.
fr: Installer MailOptin depuis le dépôt des extensions WordPress.org.

en: Install Now
fr: Installer maintenant

en: Install and Activate MailOptin
fr: Installer et activer MailOptin

en: Installing...
fr: Installation…

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Large
fr: Grand

en: Last name of the newly registered user.
fr: Nom de famille du nouveau membre

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Left
fr: À gauche

en: Link To
fr: Lier à

en: Live Preview
fr: Aperçu en direct

en: Login Page
fr: Page de connexion

en: Login Settings
fr: Paramètres de connexion

en: Logs
fr: Journaux

en: Lucid Tab Widget
fr: Widget Lucid Tab

en: MailOptin Installed & Activated
fr: MailOptin est installé et activé

en: Maximum Value
fr: Valeur maximum

en: Maximum upload file size: %d%s.
fr: Taille maximum de fichier autorisée : %d%s.

en: Medium
fr: Moyen

en: Member Directories
fr: Annuaires de membres

en: Member Directory
fr: Annuaire des membres

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
fr: Mémoire dépassée. Veuillez réessayer avec un fichier plus petit.

en: Message Body
fr: Corps du message

en: Minimum Value
fr: Valeur minimum

en: MonsterID (Generated)
fr: MonsterID (généré)

en: Multiple Selection
fr: Sélection multiple

en: My Account Page
fr: Page de mon compte

en: My Profile
fr: Mon Profil

en: Mystery Man
fr: Homme mystère

en: Need Support?
fr: Besoin d’aide ?

en: New User Admin Notification
fr: Notification aux administrateurs de nouveaux utilisateurs

en: New User Role
fr: Nouveau rôle utilisateur

en: No custom field available. %sClick here to create one%s.
fr: Aucun champ personnalisé disponible. %sCliquez ici pour en créer un%s.

en: No email available.
fr: Aucun courriel disponible.

en: No logo selected
fr: Aucun logo sélectionné

en: Number
fr: Nombre

en: Only Time
fr: Heure seulement

en: Open link in a new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Original Size
fr: Taille originale

en: Pages to Exclude
fr: Pages à exclure

en: Password Reset Email
fr: Courriel de réinitialisation de mot de passe

en: Password Reset Settings
fr: Paramètres de réinitialisation du mot de passe

en: Password Strength
fr: Force du mot de passe

en: Password of the registered user.
fr: Mot de passe du membre inscrit.

en: Plain Text
fr: Texte simple

en: Plugin activated.
fr: Extension activée.

en: Plugin activation is disabled for you on this site.
fr: L’activation d’extension est désactivée pour vous sur ce site.

en: Plugin installed & activated.
fr: Extension installée et activée.

en: Plugin installed.
fr: Extension installée.

en: Plugin unavailable.
fr: Extension indisponible.

en: Premium Addons
fr: Modules premium

en: Preview Email
fr: Prévisualiser l’e-mail

en: Previous/Referrer page
fr: Page précédente/référente

en: Previous/Referrer page (Pro feature)
fr: Page précédente/référente (version Pro)

en: Pro Upgrade
fr: Passer à la version Pro

en: Processing Label
fr: Libellé du traitement en cours

en: Profile updated.
fr: Profil mis à jour.

en: ProfilePress Email Template
fr: Modèle de courriel ProfilePress

en: ProfilePress Link
fr: Lien ProfilePress

en: ProfilePress Links
fr: Liens ProfilePress

en: Publish
fr: Publier

en: Radio Buttons
fr: Boutons radio

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Redirect Page
fr: Page de redirection

en: Redirection Settings
fr: Réglages de redirection

en: Registration Settings
fr: Réglages d’inscription

en: Remember Login
fr: Se rappeler la connexion

en: Remove
fr: Retirer

en: Remove Data on Uninstall
fr: Supprimer les données lors de la désinstallation

en: Remove Image
fr: Retirer l’image

en: Required
fr: Obligatoire

en: Resize avatars on upload
fr: Redimensionner avatars lors du téléchargement

en: Retro (Generated)
fr: Retro (généré)

en: Right
fr: À droite

en: Save 25% Now!
fr: Économisez 25% dès maintenant !

en: Saved
fr: Enregistré

en: Search
fr: Rechercher

en: See More Comments
fr: Afficher plus de commentaires

en: See More Posts
fr: Afficher plus d’articles

en: Select %s
fr: Sélectionner %s

en: Select Icon
fr: Choisir une icône

en: Select Logo
fr: Sélectionner un logo

en: Select Role
fr: Choisir un rôle

en: Sender Email Address
fr: Adresse courriel de l’expéditeur

en: Sender Name
fr: Nom de l’expéditeur

en: Set Up MailOptin
fr: Configurer MailOptin

en: Settings
fr: Réglages

en: Show Cover Photo
fr: Afficher la photo de couverture

en: Show Profile Picture
fr: Afficher la photo de profil

en: Single Checkbox
fr: Case à cocher unique

en: Size
fr: Taille

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
fr: Désolé, cette extension de fichier n’est pas autorisée pour des raisons de sécurité.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
fr: Désolé, ce type de fichier n’est pas autorisé pour des raisons de sécurité.

en: Standard Fonts
fr: Polices standards

en: Start Setup
fr: Démarrer la configuration

en: Step 1
fr: Étape 1

en: Step 2
fr: Étape 2

en: Subject Line
fr: Ligne d’objet

en: Submit Button
fr: Bouton Envoyer

en: Success Message
fr: Message de réussite

en: Text Box
fr: Champ de texte

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">ProfilePress</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us ★★★★★</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a> to help us spread the word.
fr: Merci d’utiliser <a href="%1$s" target="_blank">ProfilePress</a> ! Veuillez <a href="%2$s" target="_blank">nous laisser une évaluation ★★★★★</a> sur <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a> pour passer le mot.

en: The Email address to receive admin notifications. Use comma to separate multiple email addresses.
fr: Adresse courriel pour la réception des notifications administratives. Séparez les adresses multiples avec des virgules.

en: There was an error while performing your request.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’exécution de votre requête.

en: There was an problem while verifying your file.
fr: La vérification de votre fichier a échoué.

en: This file is not an image. Please try another.
fr: Ce fichier n’est pas une image. Veuillez en envoyer un autre.

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the content.
fr: Message affiché aux utilisateurs qui n’ont pas le droit de voir le contenu.

en: This is used when template logo is not set.
fr: Utilisé lorsque le logo n’est pas défini.

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Title cannot be empty.
fr: Le titre ne peut pas être vide.

en: Title:
fr: Titre :

en: Tools
fr: Outils

en: True
fr: Vrai

en: URL to reset password.
fr: URL de réinitialisation du mot de passe.

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
fr: Impossible de créer le dossier %s. Son dossier parent est-il accessible en écriture par le serveur ?

en: Undo
fr: Annuler

en: Update Profile
fr: Mettre à jour votre profil

en: Upgrade Now
fr: Mettre à niveau maintenant

en: Upgrade Plan
fr: Modifier l’abonnement

en: Upgrade to Premium
fr: Passez à la version Premium

en: Upload
fr: Envoi

en: Upload Cover Photo
fr: Téléverser une photo de couverture

en: Upload Image
fr: Téléverser une image

en: User Login
fr: Connexion

en: User Name
fr: Nom d’utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Visual
fr: Visuel

en: Wavatar (Generated)
fr: Wavatar (généré)

en: Website title or name.
fr: Titre du site web ou nom.

en: Width
fr: Largeur

en: WordPress Dashboard
fr: Tableau de bord WordPress

en: You are already logged in.
fr: Vous êtes déjà connecté.

en: You are already registered.
fr: Vous êtes déjà enregistré.

en: You do not have permission.
fr: Vous n’avez pas l’autorisation.

en: form
fr: formulaire

en: forms
fr: formulaires

en: © %s %s. All rights reserved.
fr: © %s %s. Tous droits réservés.
